Çevirmen
ANA SAYFA
KURUMSAL
YAZILI ÇEVİRİ
SÖZLÜ ÇEVİRİ
DEŞİFRE / TEZ / DİZGİ
İNGİLİZCE ÖZEL DERS
WEB SAYFASI
TALEPLERİNİZ
İNSAN KAYNAKLARI
İLETİŞİM

Amerika Birleşik Devletleri, Göçmenlik Politikaları gereği her yıl düzenli olarak belirli ülkelerden çekiliş ile göçmen kabul etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ne az sayıda göçmen veren ülke vatandaşlarının katıldıkları bu çekiliş sonucunda her yıl tüm dünyadan 55.000 kişiye ABD'de oturma ve çalışma izni verilir.

Yapılan çekiliş sonucunda Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika'da süresiz olarak oturma ve çalışma iznine hak kazanan kişilere halk arasında Green Card olarak adlandırılan ve "Permanent Resident Card" (Daimi Oturma İzni) anlamına gelen bir belge verilir. Bu nedenle her yıl düzenlenen göçmenlik çekilişleri yaygın olarak Green Card Çekilişi olarak bilinir.

Green Card çekilişine katılan ülkelere belirli bir kota uygulanır. Buna göre aynı ülkeden en fazla 3.850 kisi çekilişi kazanabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da Green Card çekilişine katılabilirler. Green Card çekilişine katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık profesyonel iş tecrübesine sahip olmak gerekmektedir. Herhangi bir maddi birikim ya da İngilizce bilgisi önkoşulu aranmamaktadır.

Green Card sahipleri;
1- Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak oturma ve çalışma iznine sahip olurlar. Çekilişi kazananlara ABD hükümeti kalacak yer temin etme ve iş bulma garantisi vermemektedir. Green Card sahipleri dilerlerse kendi işlerini kurabilir yatırım yapabilirler.
2- Oy vermek haricinde ABD vatandaşlarına tanınan haklara sahip olurlar.
3- Green Card sahibi olmaları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından feragat etmelerini gerektirmez. 5 yıl sonunda dilerlerse çifte vatandaşlık statüsüne kavuşabilirler.
4- Green Card ABD'ye eğitim amacıyla gitmek isteyenler için de önemli fırsatlar sunmaktadır. Green Card sahipleri üniversitelerde sadece ABD vatandaşlarına tanınan burs ve özel indirimlerden faydalanabilir, okurken çalışma imkanı bularak eğitimlerini bir ölçüde finanse edebilirler..


ÇEVİRMEN ÇEVİRİ - YAYINCILIK VE REKLAMCILIK LTD. ŞTİ.

Söğütlüçeşme Cad. Pavlonya Sok.
Altınoğlu İş Merkezi
Kat:1 Daire: 102
34714
Kadıköy / İstanbul
Türkiye

Tel

: (0216) 414 37 58 / 541 93 20

Fax

: (0216) 541 93 21

E-mail

: cevirmen@cevirmen.com.trYukarı
Aşağı


Tasarım ve Uygulama RoyalWebSolutions.com