Çevirmen
ANA SAYFA
KURUMSAL
YAZILI ÇEVİRİ
SÖZLÜ ÇEVİRİ
DEŞİFRE / TEZ / DİZGİ
İNGİLİZCE ÖZEL DERS
WEB SAYFASI
TALEPLERİNİZ
İNSAN KAYNAKLARI
İLETİŞİM

APOSTİL NEDİR ?
Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

Bir kamu ihalesine katılacak, bir okula kayıt yaptıracak veya belki evleneceksiniz… Ama başvurduğunuz merci belgelerinizde apostil tasdiğinin eksik olduğunu söylüyor… Apostil nedir bilmiyorsunuz bile… Ama şundan eminsiniz: O olmazsa kamu ihalesine giremeyecek, kayıt yaptıramayacak veya evlenemeyeceksiniz!

İşte biz, dünyanın neresinde olursanız olun bu sorunu çözmek için varız ve size bir telefon kadar yakınız.

Bu belge onay sistemiyle ilgili üye veya taraf devlet tarafından saptanan yerel bir merci, bakanlık, vb. bir kuruluş, belgenin gerçek olduğunu onaylayarak, başka bir üye veya taraf ülkede 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonunda belirlenen kurallar çerçevesinde kullanılması için yasal hale getirirler.

Apostil tasdiği gerçekleştirilen belge, Lahey Konferansının tüm üye ve taraf devletlerinde geçerli bir belge olarak kabul edilir.

Bir Apostil belgesinin bileşenleri; Apostillerde ana başlığın Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” şeklinde yazılması zorunludur. Bir apostil belgesi aşağıdaki unsurlardan oluşur:

- belgenin düzenlendiği ülkenin adı;
- belgeyi imzalayan kişinin adı;
- belgeyi imzalayan kişinin sıfatı;
- belgeye basılan mührün ait olduğu makamın adı tasdik edildiği yer;
- tasdik edildiği tarih; apostili düzenleyen makam;
- apostil numarası;
- apostili düzenleyen makamın mührü veya kaşesi;
- apostili düzenleyen yetkilinin imzası..Yukarı
Aşağı


Tasarım ve Uygulama RoyalWebSolutions.com